Blog
Bolovi u nogama – kada se morate zabrinuti?

Normalno je da se nakon dugotrajnog stajanja ili napornih fizičkih aktivnosti pojave bolovi u nogama; to se zapravo i očekuje. Treba međutim znati kada je riječ samo o umoru, a kada o bolovima koji su posljedica upale, povrede ili drugog problema koji zahtijeva više pažnje. Naime, tijelo uz pomoć bola saopštava da se ne može uspješno nositi s opterećenjima, a dugotrajniji napori mogu izazvati trajnije i jače bolove, ne samo u nogama nego mogu znatno uticati na stanje cijelog organizma.
Važno je slušati svoje tijelo i pratiti znakove bolova te na vrijeme i uspješno preduzeti mjere.
Uzroci bolova u nogama
Bolovi u nogama nisu nepoznanica onima koji često i dugo stoje. Obično se to zahtijeva na poslu, naročito kod profesija kao što su ljekari, učitelji, konobari, frizeri i mnogi drugi. Dugotrajno stajanje zahtijeva od tijela poseban napor iako isprva možda ne bismo pomislili da je to neka posebno zahtjevna aktivnost. Uspravno držanje tijela možemo održavati samo uz dobru podršku mišića koji drže tijelo u tom položaju. Ako ti mišići nisu dobro „istrenirani“, grče se i ne mogu učestvovati u podsticanju protoka krvi, što uzrokuje bol, a s vremenom se zbog stalnih opterećenja mogu oštetiti. Najranjivije su tetive koje povezuju mišiće sa zglobovima jer mišići nisu stvoreni za takva trajna opterećenja.
Čest uzrok bolova u nogama je premala fizička aktivnost ili predugo sjedenje. Noge mogu biti umorne i bolne čak i kod šetnje po prirodi, rada u vrtu ili obavljanja kućnih poslova (usisavanje, spremanje…).
Najčešći bolovi koji se manifestuju kod povećanog opterećenja nogu su bolovi u potkoljenicama i bedrima, povremeno u gležnjevima i koljenima te bolovi u stopalima. Bolovima se često pridružuje i oticanje nogu i loš protok krvi u nogama koji uzrokuje svima poznat osjećaj teških, umornih nogu.
Često se spomenute situacije u svakodnevnom životu ne mogu izbjeći. Mnoge od njih dovode tijelo u neprirodan položaj i dodaju neuobičajena opterećenja – u tom slučaju se još brže javljaju bolovi u mišićima i druge povrede.
Čest uzrok bolova u nogama je premala fizička aktivnost ili predugo sjedenje. Noge mogu biti umorne i bolne čak i kod šetnje po prirodi, rada u vrtu ili obavljanja kućnih poslova (usisavanje, spremanje…).
Postupci za uklanjanje bolova u nogama – šta možemo sami učiniti?
Najviše možemo napraviti sami: preventivom. Ako je ikako moguće, tijelo što manje opterećujmo dugotrajnim stajanjem ili neugodnim položajima kao što su čučanje za vrijeme rada u vrtu ili čišćenja stana ili višesatno sjedenje ispred televizora. To se može izbjeći tako da se kombinuje stajanje sa sjedenjem, naravno ako je moguće. Kod sjedenja je naravno važno paziti na pravilan položaj tijela i nogu. Noge ne smiju biti prekrštene jer se time opet smanjuje protok krvi u nogama.
Izuzetno važno je paziti i na pravilan izbor obuće. Treba odabrati cipele koje stopalima pružaju udobnost i donekle ublažavaju opterećenje nogu. Cipele s visokom potpeticom nikako nisu primjerene, a pogotovo ne za dugotrajno stajanje.
Dakle, redovna fizička aktivnost i pravilan položaj tijela su najvažniji za podsticanje krvotoka i rasterećenje mišića. Kod umornih i bolnih nogu se preporučuje pobrinuti se za istezanje i opuštanje mišića.
Poklon iz prirode
Priroda nam nudi brojne darove, među kojima je i ružmarin (Rosmarinus officinalis, L.). Većina među nama upotrebljava ga u kulinarstvu, ali je ružmarin više od začina. To je važna ljekovita biljka još iz vremena starih Grka i Rimljana i već je hiljadama godina prisutan u prirodnom liječenju ljekovitim biljem jer je poznat po svojim analgetskim svojstvima i povećanju perifernog krvotoka.